Mateřská škola Chlum u třeboně

Mimozemšťan přiletěl a vystoupil
Tento blok sloužil dětem ke zkoumání vesmíru a rozvoji jejich představivosti a fantazie. Cílem bloku bylo přiblížit dětem, co vše nás obklopuje. 

Když jsme přišli po víkendu do školky, objevili jsme něco neobyvklého u nás ve třídě. Bylo to skryté pod dekou a tak jsme hádali, co by to mohlo být - rozvoj představivosti. Nakonec jsme dobře uhodli, že se zde ukrývá raketa.

Kam létá taková raketa? Povídání o vesmíru - každý z dětí řekl, co slyšel o vesmíru, a zdali někdy viděly noční oblohu a pozorovaly hvěždičky - rozvoj souvislého vyprávění

Potom jsme si povídali o tom, jak jinak než raketou se můžeme do vesmíru dostat- obrázky různých druhů raket, družic, UFO - popis obrázků, hledali jsme stíny různých typů raket - rozvoj zrakové diferenciace.

Raketa nebyla připravená k odletu do vesmíru a tak se děti shodly, že jí vyzdobí a k odletu připraví, abychom se tam se všemi kamarády vydali. Společně se domluvily, jak bude raketa vypadat a daly se  do práce. Raketu nabarvily temperou dle zvolených barev, aby nás ve vesmíru všichni poznali. Potom nás čekala výroba vesmírných odznáčků, bez kterých se správný kosmonaut do vesmíru nesmí vydat.  

Zacvičili jsme si jako kosmonauti - cvičení s dřevěnou tyčí. 

Když jsme měli vše přichystané, s mimozemšťany jsme se spojili domluvili, že další den ráno odletíme. Když jsme přišli do školky, objevili jsme dopis, ve kterém nás mimozemšťani pochválili za skvěle odvedenou práci a popřáli nám šťastnou cestu. Dopis nebyl napsán obyčejnou řečí - a tak jsme se pokoušeli rozluštit, co nám chtějí říci a nakonec se nám to za pomoci paní učitelky povedlo - jazyková chvilka.

Ve vesmíru jsme se seznámili s planetami a jejich oběžnými drahami kolem sluníčka - každý si zahrál na planetu a chodil po její elipse za pomocí básničky - koordinace očí a pohybu. Hledání různých planet dle zadání - nejmenší, největší, šedá, rudá... 

Hráli jsme hru ,,Kdo odletěl do vesmíru" - rozvíjeli jsme zrakové vnímání a paměť

Výtvarná chvilka - výroba noční oblohy - technika cákání štětcem (hvězdičky)

Výroba vlastních planet - kdo na ní může bydlet? na jaké planetě bych chtěl/a žít já? Představujeme planety kamarádům a vytváříme tak novou galaxii. - rozvíjíme představivost a fantazii

Poslouchali jsme pohádku ,,Popletené planety" - planety (ovocná, zeleninová, mláďátková, auťáková) se srazili a vše, co na nich žilo se smíchalo dohromady. Protože jsme hodné dětičky, pomohli jsme jim dostat všechny věci zpátky. 

Zdolali jsme vesmírnou opičí dráhu, kterou zvládnou jen zkušení kosmonauti - oběhnout kolem slunce, proběhnout mezi meteority, přeskočit černou díru, přejít po mléčné dráze, prolézt červí dírou (strachový pytel)

Zacvičili jsme si s meteority- zdravotní cviky, rozvoj hrubé morotiky a trénovali jsme házení a chytání míče. Naučili jsme se písničku o mimozemšťanovi.

Naštěstí jsme celou naší vesmírnou výpravu ve zdraví přežili a v pořádku jsme se vrátili zpátky na Zem každý za svojí maminkou a tatínkem :-)